Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep

Bahar alerjisine dikkat!
Bahar alerjisine dikkat!

Bahar alerjisine dikkat!

Nisan ayı içerisinde çok polen salınımı olduğunu ve hasta sayısının artmaya başladığını söyleyen Dr. Hamza Ağca, “Vatandaşların test yaptırması gerekiyor. Alerjik deyip geçilmemeli” dedi. Dr. Ağca, bahar alerjisine karşı alınması gereken önlemleri değerlendirdi.  Nisan ayının gelmesi ile birlikte bahar alerjilerinin artmaya başladığını ve havada çok fazla polen salınımı olduğunu söyleyen Dr. Ağca, “Bahar ayına girmemizle beraber her yıl vatandaşların yaşadığı alerjik hastalıkların sayısı artmaya başladı. Bu dönemde bazı ruhsal ve bedensel tepkimeler ortaya çıkabiliyor. Bahar yorgunluğundan korunmak gerekiyor. Ortamda çok fazla polen var. Polenler çok farklı alerjik rahatsızlıkları beraberinde getirebiliyor” ifadelerinde bulundu. 

ALERJİK TEST ÖNEMLİ

Özellikle nisan ayı içinde polenlerin havada çok fazla salınım yaptığını ve bu durumdan dolayı hasta olan insanların hastanelerde test yaptırarak ne tür polenin kendisini hasta ettiğini öğrenmesinin ve ondan uzak durmasının vatandaşın faydasına olacağını ifade eden Dr. Ağca, “Miğde ve bağırsak rahatsızlıkları da bu dönemde en sık görülen rahatsızlıklardandır. İnsanlar polenlerden kaynaklı alerji için test yaptırması gerekiyor. Çoğu insan vücudunda değişik kızarıklıklar, deri yıpranmaları görebiliyor ve tedirgin oluyor. Bu belirtileri gören vatandaşın öncelikle teste tabi olması gerekiyor” dedi. 

HASTALIĞIN NET ÇÖZÜMÜ YOK

Bahar alerjisinde rahatsızlığı kesin geçirecek bir tedavi şeklinin olmadığını ve ancak duyarsızlaştırma aşıları ile bir nebze korunma sağlanabileceğini anlatan Dr. Ağca, “Bahar alerjisi çoğunlukla kronik bir rahatsızlıktır. Bunun bir tedavisi de yoktur. Bireyin öncelikle kendisini neyin rahatsız ettiğini bilmesi gerekiyor. Polenden kaynaklı bir alerji varsa elinden geldiğince bu süre zarfında dışarıya çıkmamalıdır. Özellikle nisan ayında dikkat edilmeli. Duyarsızlaştırma aşıları da bu konuda bir geçici çözüm sunabiliyor” ifadelerinde bulundu.  

AHMET ATMACA

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon


İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr