Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep

VATANDAŞ HAPI YUTTU!
VATANDAŞ HAPI YUTTU!

VATANDAŞ HAPI YUTTU!

SGK ile Türk Eczacılar Birliği arasında 2012 yılında imzalanan sözleşme 31 Mart’ta sona eriyor. Eczacılar, kendileri açısından birçok teknik konuda iyileştirme yapılmazsa yeni bir sözleşmeye imza atmayacaklarını belirtirken, böyle bir durum yaşanması halinde vatandaşlar SGK’nin karşıladığı ilaçları eczanelerden temin edemeyecek. Eczacılar Odası Gaziantep Şube Başkanı İrfan Demirci, eczacıların anlaşma taraftarı olduğunu vurgularken, sözleşmede eczacıların şartlarının iyileştirilmesini talep ettiklerini söyledi. Eczacıların vatandaşı ilaçsız bırakma gibi bir niyetinin olmadığını, ancak SGK’nin birtakım konularda eczacıları düşünmesi gerektiğine dikkat çeken Demirci, tarafların her konuda anlaşmasını, ancak bir sağlık hizmeti sunarken ülkeye katmadeğer de sağlayan eczacıların da mağdur edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği arasındaki sözleşme 31 Mart’ta sona eriyor. Taraflar arasında 2012 yılında imzalanan protokol kapsamında eczaneler vatandaşlara SGK’nin karşıladığı ilaçların temin ederken, eczacılar değişen enflasyon şartları ve diğer ekonomik koşullar nedeniyle birçok kalemde eczanelerden yapılan kesintilerin kaldırılmasını talep ediyor. SGK ile Türk Eczacılar Birliği arasında şartlarda mutabakata varılmaması durumunda vatandaşın SGK’nin karşıladığı ilaçları eczanelerden temin edememesi gibi bir durumun ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

UYGUN ŞARTLAR SAĞLANMAZSA...

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, “2012 yılından bu yana Türkiye’de birçok şart değişti. Özellikle enflasyon rakamları değişti. Eczanelerin vatandaşlara sağlık hizmeti sunarken ülkeye de katmadeğer sağladığı bir gerçektir. Yapılacak olan yeni sözleşmede eczacıların da kayıplarının önüne geçilmesini istiyoruz. Türk Eczacılar Birliği olarak uygun şartlar oluşmazsa yeni sözleşmeye imza atılması düşünülmüyor. Umuyoruz böyle bir sonuç çıkmaz ve taraflar uygun şartlarda anlaşıp yeni sözleşmeyi imzalar. Vatandaşların ilaçlarını her zamanki olduğu gibi tüm eczanelerden SGK kapsamında temin edebilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

HİÇBİR HASTA İLAÇSIZ KALMAMALI

Eczacıların ve Türk Eczacılar Birliği’nin hiçbir hastayı ilaçsız bırakmak istemediğine dikkat çeken Demirci, “İlaç alım protokolü kapsamında yapılacak değişiklikler konusunda eczacılar çok şey istemiyor. Bakanlık bizleri haklı görüyor ve istediğimiz şartların sağlanacağına dair bize söz veriyor. umuyoruz bu sözler tutulur ve yeni sözleşme konusunda bir sıkıntı yaşanmaz” şeklinde konuştu.

ECZACILAR İYİLEŞTİRME İSTİYOR

Birçok alanda birçok kesimin şartlarının iyileştirildiğine ve bunları olumlu karşıladıklarına dikkat çeken Demirci, “Turizm konusunda, ihracat konusunda, sanayi konusunda, asgari ücret konusunda ve daha birçok alanda birçok iyileştirmeler yapıldı. Biz bunları son derece olumlu karşılıyoruz. Ancak eczacılar olarak da 2012 yılında imzalanan protokolün aynısına imza atılmasını istemiyoruz. Bizlerin de şartları iyileştirilmeli. Eczanelerin de bu ülkeye katmadeğer sağladığını ve çok önemli bir alan olan sağlık alanında vatandaşa hizmet sundukları unutulmamalı” dedi. Mahmut ÖZKILIÇ

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon


İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr