Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep

Doğurganlık aşısı umut oluyor
Doğurganlık aşısı umut oluyor

Doğurganlık aşısı umut oluyor

Çocuk sahibi olamayan çiftler için yeni geliştirilen aşı sistemi umut ışığı oluyor. Henüz yeni bir buluş olmasına karşın yüzde 40 hamilelik ihtimalini arttıran doğurganlık aşısı, yüzbinlerce çifte yeni bir fırsat sunuyor. Aşının sahibi Prof. Dr. Timur Gürgan ile beraber çalışma olanağı bulduğunu ve alanında uzmanlaştığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sezgin Sönmez, doğurganlık aşısının detaylarını gazetemize anlattı.

Türk bilim adamı ve Dünya İnfertilite Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, öncülüğünde oluşturulan doğurganlık aşısının çocuğu olmayan çiftler için fırsat sunduğunu söyleyen Dr. Sönmez, “Doğurganlık aşısı son zamanların en önemli buluşlarından birisi haline gelmiştir. Doğurganlık aşısı Türk bilim tarihinde önemli çalışmalardan biridir. Ülkemiz açısından özellikle Prof. Dr. Timur Gürgan hocamız çocuğu olmayan çiftler için bir şanstır” dedi. 

AŞI UMUT VERİYOR

Sık sık düşük yapan kadınlar ve tüp bebek tedavisine cevap vermeyen hastalar için doğurganlık aşısının umut ışığı yaktığını dile getiren Dr. Sönmez, “Doğurganlık aşısı ana rahmi içinde bir terapidir. Rahmin bağışıklık sistemi bu aşı ile daha kuvvetli hale getiriliyor. Bu aşı sayesinde gebelik ihtimali artıyor. Bebeğin rahim içinde tutunabilmesi ve gebeliğin düşük olmadan devam etmesi için doğurganlık aşısı büyük kolaylık sağlıyor. Doğurganlık aşısı sık tekrarlayan düşükler, tedaviye cevap vermeyen hastalar için umut ışığı oluyor. Defalarca tüp bebek tedavisi alıp da rahimde tutunamayan bebekler içinde doğurganlık aşısı çare olabiliyor” ifadelerinde bulundu. 

PSİKOLOJİK RAHATLIĞI DA GETİRECEK

Çocuk sahibi olamadığı için birçok kadının psikolojik sorunlar yaşadığını ve bu aşı ile psikolojik sorunların da son bulacağını aktaran Dr. Sönmez, “Doğurganlık aşısı ile birçok kadın psikolojik olarak rahatlayacaktır. Yüzbinlerce kadın çocuğu olmadığı için gerek eşi ile gerek ailesi ile gerekse kendisi ile barışık olmayan bir süreç yaşıyor. Psikolojik olarak yıpranan kadın çocuk olabilme ihtimali varsa da yok oluyor. Bu aşı çoğu çift çocuk sahibi olabilecektir” açıklamalarında bulundu. 

HAMİLELİĞİ YÜZDE 40 ARTTIRIYOR

Dünyada yeni bir aşı olmasından dolayı çoğu insanın bu aşının farkında olmadığını ve bu aşıya ulaşılması durumunda çocuk sahibi olabilme ihtimalinin yüzde 40 artacağını vurgulayan Dr. Sönmez, “Doğurganlık aşısı tüp bebek öncesinde rahme aşılanabildiği gibi tüp bebek sırasında da aşılama yapılabilir. Rahim içine verilen bu sıvı rahmin daha canlı olmasını ve bebeğin rahim içinde daha kolay tutunabilmesini sağlıyor. Aşı dünyada daha yeni çıktı. Aşıyı Yunanlı bir hocamız ve Dünya İnfertilite Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, oluşturdu. Ben de Timur Gürgan hocamın öğrencisi olarak bu konu üzerinde kendisi ile birlikte çalışma fırsatı buldum. Konuya çok daha hakim olma fırsatı yakaladım. İnfertilite hastaları için yüzde 40 çocuk olabilme ihtimali veriyor bu  aşı” ifadelerine yer verdi.

AŞI NADASLAMA İLE DAHA DA GÜÇLENİYOR

Özellikle nadaslama yöntemi ile birlikte kullanıldığında çocuk sahibi olabilme ihtimalinin iyiden iyiye yükseldiğini anlatan Dr. Sönmez, “Tekrarlayan düşüklerde ve başarısız tüp bebek uygulamalarından sonra nadaslama yöntemi ile de eşler çocuk sahibi olabiliyor. Nadaslama yöntemini özel bir teknikle yapabiliyoruz. Bu teknikle de çok ciddi sonuçlar alabildik. Hem nadaslama hem de doğurganlık aşısı ile eşlerin çocuk sahibi olma ihtimali arttırılıyor. Doğurganlık aşısı yaptırmak isteyen hastaların Prof. Dr. Timur Gürgan’a ulaşması gerekiyor. Aşının vücuda uygunluğu test edilmesi gerekiyor. 120 üzerinde testler yapıldı ve çok ciddi sonuçlar elde edildi” açıklamalarında bulundu. 

AŞI FİYATI UYGUN

Doğurganlık aşısında belirlenen fiyatın korkulacak seviyelerde tutulmadığını ve öncelikli amacın hizmet olduğunu dile getiren Dr. Sönmez, “ Çocuk sahibi olamayan ailelerin bu aşının fiyatından da korkmaması gerekiyor. Aşı pahalı bir aşı değil. Aşı yaklaşık 300- 400 lira gibi bir fiyatlar hastaya ulaştırılabiliyor. Burada para kazanmak söz konusu değil öncelikli amaç hizmetin vatandaşa ulaştırılmasıdır” şeklinde konuştu. 

ÇAĞIN EN POPÜLER HASTALIĞI

Çağın en popüler hastalıklarından biri haline gelindiğini ve her üç çiftten birinin çocuk sahibi olamadığı için tedavi almak durumunda kaldığını belirten Dr. Sönmez, “Infertilite yani kısırlık günümüzde çiftlerin en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Son zamanların en popüler hastalığı haline gelmiştir. Her üç çiftten birisi kısırlık tedavisi için doktora başvuruyor. Günümüz teknolojisi sayesinde kısırlığa büyük çareler bulunmuştur” ifadelerinde bulundu.  AHMET ATMACA

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon


İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr