Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep

ŞAP?ı yendik
ŞAP?ı yendik

ŞAP?ı yendik

Korkulan hayvan hastalıklarından biri olan Şap hastalığı Gaziantep’te de baş gösterdi. Hayvandan hayvana geçme ihtimali yüksek olan şap hastalığı için Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü tarafından büyük bir mücadele başlatıldı. Karantina uygulamasına gidilen riskli bölgeler de dahil olmak üzere toplamda 266 bin 234 hayvan aşılandı. Hastalığa karşı Gaziantep’te toplamda 80 bin toz aşı kullanıldı. Gaziantep Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan hastalığa karşı alınan tedbirleri Güneş Gazetesi’ne değerlendirdi. 

Türkiye’de 1914 yılından bu yana görülmekte olan şap hastalığı geçtiğimiz aylar içinde Gaziantep’te boy göstermişti. A,O,C,Sat 1,Sat 2,Sat 3,ASİA 1 şap hastalığı türlerinden biri olan O tipi şap hastalığı için Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü riskli bölgelerdeki hayvanlar için geniş çaplı sağlık önlemleri aldı. Hastalığın insanlara bulaşabilme riskinden dolayı riskli ilan edilen bölgelerde idari (karantina, eğitim, pazarın kapatılması) fenni (aşılama, dezenfeksiyon) önlemler alındı. Yaklaşık bir aylık çalışmanın neticesi olarak Gaziantep’te riskli bölgelerde şap hastalığı söndürüldü. 

KARANTİNA BÖLGELERİ OLUŞTURULDU

Hastalık kapsamında öncelikli olarak karantina bölgelerinin oluşturulduğunu ve hastalık belirtilerinin bulunduğu 3 kilometrelik alanda hayvan giriş çıkışlarının yasaklandığını vurgulayan Karayılan, “Hastalığa karşı ilk işimiz karantina bölgeleri oluşturmak oldu. Riskli bölgelerde 3 kilometre alanda hayvan giriş çıkışları yasaklandı. Hastalığın hayvanlar arasında yayılmasının hızlı olmasından dolayı hayvan pazarını bir ay süre ile kapattık” dedi.

HASTALIK SÖNDÜRÜLDÜ

Hastalıklı hayvanların etlerinin kesiminden sonra soğuk depolara kaldırılarak etlerin hijyen hale getirildiğini söyleyen Karayılan, “Hastalıklı bölgelerde kesilen hayvanların etleri soğuk depolara kaldırıldı. Şap hastalığı hayvanın kesiminden sonra ette kendisini imha ediyor. Bu kapsamda etler soğuk depolara kaldırıldı ve hastalıklar tamamen arındırıldı. Şu anda Gaziantep’te herhangi bir hastalık belirtisi bulunmamaktadır. İl müdürlüğü olarak biz düzenli olarak hayvanları kontrol ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

266 BİN 234 HAYVAN AŞILANDI

Gaziantep’te 2015 yılı içerisinde 266 bin 234 hayvanın aşılandığını söyleyen Karayılan şu açıklamalara yer verdi: “Şap aşılamaları İlkbahar ve Sonbahar olmak üzere senede 2 dönem halinde uygulanmaktadır. İlimizde 2015 yılında 152 bin 366 hayvan aşılama programına alınmış olup; 135 bin 116 hayvana ilkbaharda (yüzde 89 başarı),131 bin 118 hayvana ise sonbaharda (yüzde 86 başarı) Şap aşılaması yapılmıştır”.

AŞILAMAYA DEVAM EDİYORUZ

Tedbir kapsamında halen Gaziantep’te aşılamalara devam edildiğini aktaran Karayılan, “Şu an için ülkemizde yayılmaya başlayan Şap Hastalığı  görülen tiplerin dışında olan ( A Tipinin alt suşu olan Nepal-84) bir suş olup Şap Enstitüsü müdürlüğümüzde bu suşa yönelik aşı üretimine yeni başlamış ve illere yaklaşık 15 gündür aşı göndermeye başlamıştır. İlimize de hemen 30.000 doz aşı gönderilmiş ve bunun yaklaşık 26.000 dozu (risk önceliğine göre) uygulanmış ve halen uygulanmaya devam etmektedir. Ayrıca yeniden 20.000+30.000 doz aşı  olmak üzere toplam 50.000 doz aşı daha istenmiş ve ilimizin tüm işletmelerinde Şap aşılamaları yeni aşıyla yapılacaktır. Bakanlığımızın yıllık aşılama programı da, bu sene Enstitünün aşı üretim kapasitesine göre Ocak ayı içerisinde başlayacaktır” ifadelerine yer verdi. AHMET ATMACA

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon


İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr