Güvenevler Mahallesi 29063 Nolu Sokak No:18 Ay Plaza - Şehitkamil / Gaziantep

Antibiyotikteki gizli tehlike
Antibiyotikteki gizli tehlike

Antibiyotikteki gizli tehlike

Gaziantep’i son günlerde etkisi altına alan soğuk hava, insanları hastalıktan kırdı geçirdi. Soğuk havalarda hasta olan insanların doğru bildiği en büyük yanlış ise hiç şüphesiz yine antibiyotik kullanımı oldu. Gaziantep bu yıl da Türkiye genelinde en çok antibiyotik kullanan illerin başında yer aldı. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyona karşı hem vatandaşların hem de doktorların düştüğü hata duyanları hayrete düşürdü. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotik tehlikesini Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Armağan Toy, değerlendirdi.

Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik ilaç kullanımının kesinlikle yanlış olduğunu ve Gaziantep’in de antibiyotik kullanımında Türkiye’nin ön sıralarında yer alan illerinden biri olduğunu vurgulayan Dr. Toy, “En fazla yapılan yanlışlardan biriside tedavi için antibiyotik istenilmesidir. Gerek doktorlardan gerek eczanelerden insanlar antibiyotik hap temin ediyor. Bu çok ama çok tehlikeli bir durumdur. Antibiyotik temelde zehirden ibarettir. Soğuk algınlığında tedavi antibiyotik ile olmaz. Belirtilere yönelik tedavi verilmelidir. Hasta sayısında şu günlerde büyük artış yaşandı. Bu aylarda beklediğimiz bir hasta sayısıydı. Gaziantep antibiyotik kullanımının en çok olduğu illerin başında geliyor. Şu anda Türkiye’de antibiyotik kullanımlarıyla ilgili seçilen pilot illerden biriside Gaziantep. Gaziantep’te doktor reçetesi olmadan antibiyotik satın alımında ya da bir başkasının ilacını kullanımında ön sıralardayız. 2013 yılında antibiyotik kullanımında Türkiye birincisi olmuştu Gaziantep” dedi. 

DOKTORLAR DA HATA YAPIYOR

Gaziantep’te çoğu doktorun da antibiyotik hatasına düşerek hastalara gribal enfeksiyon için antibiyotik ilaç tedavisi uyguladığını anlatan Dr. Toy, “Doktorlar da büyük hata içerisinde. Ne yazık ki şehrimizde çoğu doktor arkadaş da gerekmediği halde antibiyotik kullanımına gidiyor. Ya da hastanın isteklerine kulak verilerekten yine antibiyotik kullandırılıyor” ifadelerinde bulundu. 

SOĞUK ALGINLIĞI İLE GRİP KARIŞTIRILMAMALI

İnsanlar soğuk algınlığı ile gribal enfeksiyonu birbirine karıştırdığını aktaran Dr. Toy, “Öncelikle insanlar soğuk algınlığı ile gribi birbirine karıştırıyor. Öncelikle bunları birbirinden ayırmak gerekiyor. Grip soğuk algınlığına göre daha ağır geçen bir hastalıktır. Grip vakasında daha yüksek ateş, boğaz ağrısı gibi. İkisinin de sebebi virüstür ancak tamamen birbirinden farklıdır. Her yıl kış ayına girmeden önce yaşadığımız bu sahne bu yıl da mevcut. Şu günlerde vatandaşlarda görmüş olduğumuz hastalık hali soğuk algınlığıdır. İnsanlar grip oldum diye düşünmemeli. Soğuk algınlığı  çok yüksek ateş olmadan, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, genel halsizlik şeklinde kendisini vücutta gösteren bir hastalıktır” açıklamalarına yer verdi. 

HAVALANDIRMAYA DİKKAT!

Virüslerden korunmak için özellikle kapalı alanların havalandırılmasına önem verilmesi gerektiğini belirten Dr. Toy, “Virüslere bağlı bir hastalık olduğu için semtomatik belirtilere yönelik tedavi vermek gerekiyor. Özellikle korunmak için özellikle toplu yaşanılan yerlerde sık sık güneşli havalarda havalandırmaya gidilmelidir. Odanın ya da içinde bulunulan alanın havalandırılması çok önemlidir” dedi. AHMET ATMACA 

Gaziantep Radyo Televizyon

BENZER HABERLER

Gaziantep Radyo Televizyon


İletişim Bilgilerimiz

Telefon numaramızdan ve mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

+90 342 230 36 36

info@grt.com.tr